poniedziałek, 10 lutego 2014

Oto 6 sposobów na motywowanie samego siebie do ćwiczeń fizycznych.


Tata

Nie będzie to nic odkrywczego jeśli napiszę, że motywację trzeba mieć do wszystkiego. Do sportu na pewno też, ale czy inną niż do nauki lub innych aktywności?. Tego nie wiem, ale motywacja sportowa, to według mnie rodzaj pewnego polubienia i dlatego w naszym przypadku, to znaczy moim i mojego dziecka nie ma jakiegoś szczególnego tła. My to naprawdą lubimy, bo po każdych ćwiczeniach czujemy się lepiej i takiego stanu cały czas oczekujemy, a trening nam go po prostu daje. Wiem doskonale, że nie każdy musi to czuć, mimo, że lubi sport, ale jednak lubi być także do jego uprawiania jakoś motywowany. Może to być na przykład inna przekonująca osoba, względy medyczne lub szczególne wydarzenie sportowe, które popchnie nas starszych, czy nasze dziecko do uprawiania aktywności ruchowej lub sportu. Tyle z mojej strony, a co otym mówi nauka?. 
Czy zatem istnieją jeszcze inne sposoby na podniesienie poziomu naszej motywacji do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Zobaczmy!

Wstęp:


Nie mamy chyba większych wątpliwości, że regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne stanowią dla człowieka ogromną fizyczną i psychiczną korzyść. Jeśli wszyscy jesteśmy tych korzyści świadomi i o nich przekonani, to jednak wciąż otwarte pozostaje pytanie - dlaczego tak mało ludzi prowadzi systematyczną aktywność fizyczną?. Okazuje się, że główną przyczyną powszechnej fizycznej bezczynności społeczeństw jest najprawdopodobniej brak......motywacji. Dlatego same mówienie, przekonywanie i nakłanianie ze strony innych osób do zmiany stylu życia niewiele pomoże, bo każdemu z nas potrzeba własnych indywidualnych i praktycznie sprawdzonych sposobów motywowania. Zobaczmy, jak te, które przedstawiamy poniżej podziałałyby na nas.

1. Powiedz "muszę" zamiast "może".



Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w kierunku "polubienia" regularnej formy wysiłku fizycznego jes
t wyeliminowanie słowa "może", które łączy się z wahaniami w podjęciu szybkich decyzji o rozpoczęciu ćwiczeń fizycznych. W naszym codziennym rozkładzie jazdy bezwzględnie musimy znaleźć czas na aktywność fizyczną, bo inaczej nie wystartujemy z systematycznym programem rozwoju naszej sprawności fizycznej. Paradoksalnie w przypadku "pozornego" braku czasu zawsze możemy przynajmniej 1 godzinę wygospodarować dla siebie kosztem innych nic nie wnoszących i bezproduktywnych czynności jak oglądanie telewizji.

2. Zawsze szukaj towarzystwa o podobnej do Twojej chęci do uprawiania ćwiczeń fizycznych.


Jest to jeden z najlepszych sposobów na podtrzymanie skutecznego poziomu naszej chwiejnej motywacji. Szczególną wartością takich relacji, której przypisuje się trwałość aktywnego fizycznego postępowania jest moźliwość wymiany w grupie takich osób opinii na temat dobrych i złych odczuć, czy negatywnych lub pozytywnych emocji. Analogicznie, gdy chcesz być aktywny i przebywasz wokół osób o innych zainteresowaniach, to niestety ich towarzystwo będzie burzyło Twoje fizyczne zapędy.

3. Ćwiczę, by lepiej wyglądać.




Bardziej atrakcyjny wygląd i dająca się zauważyć z tego powodu niesłabnąca radość to świetny czynnik motywacyjny, by kontynuować założony program ćwiczeń. Szczególnie, że aby to osiągnąć nie trzeba wcale uciekać się do operacji plastycznych poprawiających wygdląd. Wystarczy aby rozpocząć ćwiczenia za młodu, potem wykazać się cierpliwością i silną wolą, a efekty wizualne będą zawsze widoczne i poprawiające nasz nastrój. Oczywiście poprawa wyglądu jest pewnie jedną z 1000 przyczyn, dla których ludzie ćwiczą, ale możemy iść o każdy zakład, że 100% z nich ćwicząc chociaż w części myśli o poprawie sylwetki. Każdy z nas może się o tym przekonać i uznać to za dobrą motywację, którą można dodatkowo wzmocnić poprzez okresowe przyglądanie się swojemu zdjęciu zrobionemu przed okresem treningu i w jego trakcie. Jeśli będziesz dostrzegać korzystne różnice, to jest absolutna pewność, że ćwiczenia fizyczne i potrzeba fizycznego zmęczenia towarzyszyć Ci będzie do końca życia. 

4. Pomyśl o swoim zdrowiu w przyszłości.



Jak podkreślaliśmy poprzednio wygląd jest ważnym czynnikiem motywującym do ćwiczeń, ale dbałość o zdrowie ma dla człowieka jeszcze większe znaczenie. Ale niestety kwestie zdrowotne są doraźnie zupełnie niezauważalne i dopiero zaczynamy o nich myśleć, kiedy się starzejemy. Wtedy już może być jednak za późno, a wystarczyło o tym pomysleć kilkanaście lat wcześniej. Wówczas nasz zdobyty zdrowotny kapitał właśnie teraz przynosiłby nam godziwe zyski. Dlatego zdrowie, pełna mobilność i fizyczna niezależność to wyjątkowa motywacja. I w tym kontekście nie ma chyba nic bardziej cudownego niż słyszane z ust rodziców i dziadków słowa, że są aktywni fizycznie po to, by widzieć jak dorastają ich dzieci i wnuki 

5. Określaj ciągle nowe cele.



Jeśli chcesz za kilka miesięcy dobrze wyglądać i planujesz podczas wakacji wyglądać fantastycznie na basenie lub chcesz chociaż trochę przypominać czy estrady, to oznacza, że masz cel i osiągniesz go uprawiając systematycznie sport. Taki cel pstawiony samemu sobie, to silny impuls motywacyjny. Pamiętajmy, że w aktywności ruchowej nowe cele powodują nasz systematyczny rozwój i tak naprawdę by go utrzymywać ciągle musimy realizować kolejne........cele. Wówczas dowiadujemy się jak dużo jesteśmy w stanie osiągnąć

6. Po prostu zacznij to robić od teraz - just do it!.


Jeśli na serio myślisz o zmianie swojego stylu życia i rozpoczęciu ćwiczeń fizycznych, to nie czekaj i nie szukaj usprawiedliwień, by ten moment odłożyć na później. Zacznij właśnie dzisiaj i nigdy się nie cofaj. Będziesz sobie dziękował, że to zrobiłeś. Postawiłeś na sport - zrób to już dzisiaj!. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz