niedziela, 5 stycznia 2014

Piaty dzień (lekka zadyszka!)


Tata

Niestety dzisiaj z uwagi na wyjazd służbowy nie mogłem wykonać w moim ulubionym porannym wariancie żadnego sensownego wysiłku fizycznego. Najlepiej czuję się, kiedy wczesnym rankiem biegam, a raczej truchtam około godziny. Później po wzięciu prysznica uczucie lekkości i świeżości jest niesamowite i aby to naprawdę odczuć warto wstać nawet o 6 rano. Chociaż teraz w styczniu 6 rano? - ciężko, ale może warto to rozważyć gdy szanse na wykonanie późnowieczornego treningu są mizerne. Tak było właśnie dzisiaj, gdy zajęty byłem do godziny 20 i....jednak zmusiłem się do 30 minutowego marszobiegu. oczywiście zrobiliśmy to razem z Konradem, który po ciężkim wyczerpującym  wczorajszym dniu też nie miał ochoty się zbytnio męczyć. Ale, że najlepszym wypoczynkiem jest ...aktywny wypoczynek, stąd właśnie przystał z radością na ten wieczorny "jogging" za 0,5 punkta dla nas obu. 
Swoją drogą takie doraźne rozważania dotyczące pory wykonywania ćwiczeń fizycznych są dobrą okazją, by bardziej wgryźć się w temat. Dlatego przedstawiam poniżej krótkie doniesienie na temat korzyści, które wynosimy z przeprowadzania wysiłku fizycznego o różnych porach dnia. Wybór należy oczywiście do nas i z indywidualnymi preferencjami nie dyskutujemy.

Konrad
  
Dzisiaj dlatego, że miałem wczoraj ciężki 2,5 godzinny wysiłek na turnieju tenisowym , to musiałem się dobrze wyspać. Dlatego niestety nie miałem czasu ani specjalnej ochoty na trening tenisowy ani na inny w ciągu dnia i tylko wieczorem prawie o 21 za 0,5 punkta mogłem z tatą pójść 30 min. potruchtać. 


Warto wiedzieć!.

Kiedy jest najlepsza pora do ćwiczeń fizycznych? - czy warto zadawać sobie takie pytanie?.




Kiedy jest właściwy czas na wykonywanie ćwiczeń fizycznych?. Dodajmy, że chodzi o czas, w którym sensownie regulujemy masę ciała i poprawiamy naszą wydolność fizyczną. Nawet jeśli badania naukowe już określiły taką porę, a zazwyczaj jest to wczesny ranek, to zawsze warto i pozostaje otwartym pytanie kiedy jeszcze dobrze jest wykonać wysiłek fizyczny, aby mieć dobry nastrój i ogólnie dobre zdrowe samopoczucie. 

Sen, a wysiłek fizyczny

Według powszechenj opinii i badań naukowych ćwiczenia fizyczne wykonywane wczesnym rankiem zdecydowanie pomagają spalać zbędne kalorie, a tym samym utrzymują pewien wagowy satysfakcjonujący nas status. Ale gdy przystępujemy do nich niewyspani, to ćwiczenia mogą prowadzić do większego stresu, a nawet wzmagać apetyt. Dlatego przy tej okazji zawsze musimy podkreślać, że właściwy wypoczynek (a najlepszy jest po dobrze przespanej nocy), to integralna część postępowania treningowego. Są nawet tacy, którzy mówią wprost, że wypoczynek jest ważniejszy od treningu, bo tak naprawdę liczy się komu, ile i kiedy?. Zatem dobry sen poprzedzający wymagający trening będzie poprawiał naszą siłę, wytrzymałość i prawidłowo budował potencjał fizyczny. Musimy o tym bezwzględnie pamiętać. Dlatego często słyszane głosy trenujących, a niewypoczętych po nocy osób brzmią mniej więcej tak i wcale nie należą do rzadkości:


"Jeśli tylko mam niedobór snu, to nie mogę się zmusić do wysiłku zgodnego z moim założonym planem treningowym. Takie ćwiczenia bez co najmniej 6 godzin snu powodują u mnie niepotrzebny fizyczny i psychicznuy stres. Ten niedobór godzin w łóżku wpływa także później negatywnie na moje działania w pracy i w domu".

W tej sytuacji jasne się staje, że jeśli chcesz wykonywać trening wczesnym rankiem, to musisz iść spać o właściwej porze. Dlatego gdy masz w planie trening na przykład o 5 rano, to wręcz koniecznością jest położenie się do łóżka już o 8-9 wieczorem. Wówczas 8-9 godzin nieprzerywanego snu prowadzi do skutecznie wykonywanego treningu. Takie postępowanie oczywiście wymaga dyscypliny, dobrego zarządzania swoim czasem i właściwego stylu życia. Nieraz taki model treningu i dostosowana do niego zmiana nawyków zajmują dłuższy czas -, może to być miesiąc, pół roku lub cały rok, aż osiągniemy pełne moce treningowe!. Dlatego lepiej, gdy w przypadku wyraźnego niewyspania rozważymy ćwiczenia popołudniowe lub nawet wieczorną sesję treningową. Korzyść będzie podwójna, bo po takim wysiłku dodatkowo odczujemy większą niż zwykle potrzebę snu. Pamiętajmy też, że sesje ćwiczeń po południu są bardzo skuteczne, bo wtedy według dostępnych naukowych badań temperatura naszego ciała jest idealna, a nasz poziom sprawności fizycznej osiąga szczyt swoich możliwości

Czy pora treningu pomaga kontrolować masę ciała?

Jeśli trenujesz tylko dlatego, że chcesz panować nad swoją masą ciała, a przy tym bez problemu wysypiasz się, to wczesnoranne ćwiczenia zdecydowanie pomogą utrzymywać nasze kilogramy pod kontrolą. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczące o tej porze osoby dostrzegając pozytywne zmiany doprowadzają do utrwalenia w dlugim czasie nawyku takiego właśnie modelu treningu i zostają przy nim na lata. Rozważając warianty rannego wysiłku nie sposób nie poruszyć zagadnień związanych z przyjmowaniem posiłków przed tak wczesną aktywnością, I tak ostatnie badania zamieszczone w International Journal of Sport Nutrition i Exercise Metabolism pokazały wyraźnie, że zjedzenie lekkiego posiłku przed rannym treningiem pozwala na spalanie większej ilości kalorii, w porównaniu z niejedzeniem niczego przed pracą fizyczną. Dlatego rekomenduje się potrzebę zjedzenia czegoś lekkiego (tost, baton energetyczny) na 30-60 minut przed rozpoczęciem zajęć fizycznych. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że badania opublikowane w Medicine & Science in Sports & Exercise pokazują pozytywny wpływ 45-minutowego rannego wysiłku o średniej lub wysokiej intensywności na zmniejszenie łaknienia i dlatego właściwie dobrany model ćwiczeń porannych może być uznany za bardzo skuteczny i naturalny regulator apetytu.

Trening to nie tylko fizyczne korzyści dla organizmu ale również poprawa nastroju i lepsza kontrola nad emocjami

Bez wątpienia przy próbie wyboru przez nas najlepszego czasu na ćwiczenia fizyczne pod uwagę musimy brać ich wpływ na nasz nastrój. Jest oczywiście prawdą, że ranne sesje treningowe prawie u każdego przynoszą zastrzyk pozytywnej energii na resztę dnia. Ale jeśli miałyby one u kogokolwiek wprowadzać objawy stresu związane na przykład z utrudnieniami dotarcia do pracy z powodu stania na ulicach w korku, to lepiej przenieść taki trening na popołudnie po już odbytej pracy. 

Powyższe rozważania na temat pory treningu są dynamicznym, ciągle otwartym procesem i ciągle nakierowanym na nasze zmieniające się oczekiwania. Dlatego trzeba być bardzo elestycznym i zawsze dostosowywać plan ćwiczeń do celów, które przede wszystkim stawiamy sobie na pierwszym miejscu i dlatego gdy chcemy na przykład regulować wysiłkiem masę ciała, to i tak zawsze musimy patrzeć na nasze zdrowie, możliwości odpoczynku, bieżący poziom naszej chęci i energii oraz nasz nastrój, który czyni nasze zachowanie mniej lub bardziej pozytywnym. Generalnie ćwiczmy kiedy tylko możemy i poprawiajmy sobie wysiłkiem fizycznym samopoczucie!.

miniatury:
witamin-resource.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz