piątek, 17 stycznia 2014

Siedemnasty dzień (12 godzin poza domem)


Tata

Jak widać po tytule dzisiejszego wpisu mamy już 17 dzień ćwiczeń. Czy wydarzyło się coś szczególnego?. Raczej nie, gdyby nie zimowa warszawska pogoda i związane z nią problemy komunikacyjne. Przeczuwając problemy z powrotem ze szkoły do domu, już rano zapakowaliśmy cały sportowy sprzęt na popołudniowe zajęcia tenisowe. Mieliśmy nosa, dzięki temu zdążyliśmy, ale gdy po 2 godzinach treningu wróciliśmy do domu, to zrozumieliśmy, że od 12 godzin byliśmy na nogach. Jeśli chodzi o dorobek punktowy, to Konrad wzbogacił się o 2 punkty na kortach i jeszcze 0,5 punkta za ćwiczenia korekcyjne w domu. Mnie udało się zdobyć tylko 1,5 punkta za bieg po błocie i śniegu w czasie zajęć dziecka. Jutro Konrad ma turniej tenisowy w Radomiu, dorobek jest wiec nieznany, a mnie wczesnym rankiem, aby coś "upolować" czeka zapewne bieg za 1 punkt.
Konkluzja - tyle czasu "kosztuje" program ćwiczeń organizowany przez rodzica dla dziecka, trzeba się poświęcić - innego wyjścia po prostu nie ma, ale naprawdę warto.

Na zakończenie wpisu obiecany krótki tekst na temat aktywności ruchowej w zimie. Zapraszam!.

Konrad



Jestem bardzo podekscytowany jutrzejszym turniejem tenisowym. Dzisiaj aż 12 godzin byłem poza domem i czuję się zmęczony 2 godzinami tenisa i jeszcze 30 minutami ćwiczeń korekcyjnych, siłowych i stretchingu w domu, co widać na filmie.


Czy jesień i zima są w stanie zburzyć nasz program ćwiczeń fizycznych?

W porze jesiennej, a później zimowej kiedy temperatury znacznie spadają i dzień staje się coraz krótszy wszystkich nachodzi ochota, by zawiesić regularne ćwiczenia fizyczne i pójść sladem niedźwiedzi w zimowy sen (hibernacja). Takie nastawienie jest całkiem zrozumiałe ponieważ dobra pogoda od zawsze była sprzymierzeńcem w uprawianiu aktywności fizycznej. Słońce, długi dzień, ciepłe wieczory to czynniki zdecydowanie warunkujące aktywne spędzanie czasu. Niestety nie możemy naszych fizycznych potrzeb opierać tylko na porze letniej, bo w przeciwnym wypadku przynajmniej pół roku nie moglibyśmy ćwiczyć. Na to nie możemy sobie absolutnie pozwolić. Musimy być aktywnym cały rok, jesienią i zimą, aby "godnie i w dobrym psychicznym nastroju pokonać jesienne pluchy i mroźne zimowe dni. Jak się okazuje, to wysiłek fizyczny według psychologów jest najlepszym lekarstwem na pojawiajacą się o tej porze roku depresję.

Jeśli nawet z różnych względów nie możemy ćwiczyć na dworze to wykorzystajmy do ćwiczeń hale sportową lub zacisze domu. W tych miejscach możemy również skutecznie poprawiać swoją sprawność fizyczną. Do dyspozycji mamy chociażby marsz i bieg w miejscu, ćwiczenia na materacu, ćwiczenia z ciężarkami, ćwiczenia siłowe i stretching. Taki domowy zestaw ćwiczeń może być przeznaczony dla wszystkich domowników, czyli dzieci, rodziców, a także osób starszych (dziadkowie). Przyniesie na pewno poprawę nastroju, a niezobowiązujący i umiarkowany sposób ich wykonania da prawdziwą satysfakcję. Wystarczy się trochę zmęczyć, spocić, a później wziąć prysznic i dzień będzie wyglądał bardziej kolorowo.

Wykonywane przez nas żywe ćwiczenia fizyczne bedą sprawiały, że poczujemy się bardziej energiczni, a to pozwoli na łagodne i bezproblemowe ranne wstawanie.Wzmocnieniu ulegnie również nasz system immunologiczny, który pod wpływem bodźca wysiłkowego lepiej poradzi sobie z kaszlem i przeziębieniem. A jeśli zbyt mocno męczą nas krótkie dni, to ćwiczenia pozwolą na polepszenie nastroju. Równie ważnym powodem dla kontynuowania ćwiczeń porą zimową jest fakt właściwej regulacji masy ciała, która czasem w tym okresie ma tendencje do umiarkowanego wzrostu.2. Dobrym powodem dla kontynuowania ćwiczeń porą zimową jest kontrola masy ciała.

Jak ważne jest utrzymanie ciepłoty ciała?

Jeśli zaczynamy ćwiczenia fizyczne, to na początku nie możemy sią zbytnio forsować. Zacznijmy od 30 minutowej sesji, nawet z przerwami w środku. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem ćwiczeń dobrze się rozgrzać i to przynajmniej przez 10 minut. W tym celu wystarczy szybki marsz lub umiarkowany bieg aby rozgrzać mięśnie całego ciała.Kiedy wychodzimy na zewnatrz musimy mieć pewność, że jesteśmy dostatecznie rozgrzani, powinniśmy się ubierać w kilka warstw i pamętać o zakładaniu czapki, bo większość ciepła człowiek traci poprzez głowę.

Jak zachować bezpieczeństwo?

Jeśli ćwiczymy po zmroku to powinniśmy wybierać dobrze oświetlone miejsca do ćwiczeń i ubierać się w jasne i posiadające elementy odblaskowe stroje. Dobrym pomysłem jest umawianie się na ćwiczenia późną porą z przyjaciółmi ale pamiętajmy by zawsze komuś powiedzieć dokąd wychodzimy. Dla własnego bezpieczeństwa starajmy się unikać słuchania muzyki podczas ćwiczeń prowadzonych na zewnątrz bo brak możliwości słyszenia niektórych dźwięków (samochód, pies itd) naraża nas na zdrowotne kłopoty. Jeśli natomist mocno pada i jest ślisko po opadach śniegu to lepszym wyborem jest przełożenie ćwiczeń na następny dzień. Nie żałujmy decyzji, bo pogoda jutro będzie lepsza, a leczenie urazów może potrwać tygodnie.

Jak postępować w przypadku choroby?

W porze jesienno zimowej częściej niż zwykle zdarzają się choroby, ale nie musimy automatycznie z tego powodu przerywać ćwiczeń. Zachowajmy zdrowy rozsądek i słuchajmy głosu własnego ciała. Jeśli symptomy choroby nie są zbyt ostre, a czujemy się w miarę dobrze to możemy sobie pozwolić na umiarkowane ćwiczenia. Jeśli natomiast czujemy się źle, to wtedy lepiej nie ćwiczyć. Tak samo należy postępować w przypadku występowania gorączki czyli wtedy gdy notujemy ciepłote ciała na poziomie około 38 stopni. Taki stan może powodować dodatkową aktywność ze strony wirusów, które mogą atakować serce i doprowadzać do groźnyxh zdrowotnych konsekwencji. Jeśli jesteśmy chorzy na astmę to niezbędne jest stosowanie dodatkowej ochrony ze względu na silny czynnik chłodzący jakim jest powietrze. W takim wypadku zaleca się używania inhalatora przed i w trakcie wysiłku.

Jeśli nie możemy ćwiczyć na zewnątrz, to nasze ulubione sporty halowe są do dyspozycji:badminton, taniec, tenis, zajęcia fitness, piłka halowa, squash, pływanie, tenis stołowy i inne.
yoga 

Tych wymienionych aktywności jest dużo i nie powinno być kłopotów z wyborem jednej ulubionej. Dla tych osób, które jednak chciałyby dalej ćwiczyć na powietrzu pozostaje bieganie, bieganie na nartach, rower czy długi spacer. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz