piątek, 10 stycznia 2014

Dziesiąty dzień (wolne dni przed nami!)



Tata


Piątek jest zawsze miły, bo wiadomo, że zapowiada początek wolnych dni i z naszej perspektywy daje dużą szansę na spokojną i nielimitowaną aktywność fizyczną (raczej dobrą fizyczną zabawę) zarówno moją jak i Konrada. To cieszy, bo będzie można się bawić wysiłkiem, a może także pooglądać w TV jakieś interesujące zawody sportowe i przyjrzeć się jak wygląda rywalizacja na odpowiednio wysokim poziomie. Mimo, że oglądanie sportowych transmisji telewizyjnych jest czynnością bierną, to wykonanie jej po "treningu" sprawia realną przyjemność, bo zawsze można powiedzieć - "teraz niech się oni męczą, ja to robiłem wcześniej, zobaczymy jak sobie inni poradzą"
Dzisiaj był zwariowany dzień, mało czasu na przygotowanie do zajęć tenisowych, ale zdążyliśmy, a i ja w ich czasie mogłem tradycyjnie potruchtać. Wiem, że ta czynność jest nudna, ale w treningu zawsze będą się znajdować elementy powtarzalne i trzeba to zaakceptować i polubić. Nie da się zapewnić maksymalnej atrakcyjności podczas każdej sesji ćwiczeń fizycznych. Tych ćwiczeń do końca roku czeka nas dużo, ale będziemy je uzupełniać o takie, które są charakterystyczne dla różnych dyscyplin sportu - zobaczymy jak wyjdzie. Z obowiązku dodam tylko, że Konrad zdobył dzisiaj 2 punkty, a ja tylko 1 za wieczorny trucht.

Konrad


Zwariowany dzień i bardzo intensywny z powodu tego, ze późno skończyłem szkołę i było mało czasu aby zdążyć na trening tenisowy. Całe szczęście, że jest piątek i można później pójść spać. Na szczęście udało się zrobić trening tenisowy i to aż 2 godzinny, ale czuję zmęczenie po tych zajęciach. Po przyjeździe do domu zrobiliśmy jeszcze stretching na macie i ćwiczenia z gumami. Niestety jutro nie ma turnieju, a to znaczy, że mogę się poświęcić na spokojny trening. Dzisiaj mam 2 punkty, a to zawsze jest zadowalającym wynikiem i motywującym do dalszej aktywności fizycznej !

Jak zwykle poniżej przedstawiamy krótki materiał z naszej dzisiejszej aktywności



Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Gdy mówimy o potrzebie aktywności ruchowej ludzi, to przede wszystkim myślimy o osobach dorosłych. Tymczasem grupę osób, do których powinniśmy adresować program ćwiczeń fizycznych musimy rozszerzyć do dołu i do góry, czyli uwzględnić małe dzieci i osoby w starszym wieku. Z uwagi jednak na charakter mojego Bloga "Sportowy Tata" teraz skoncentrujemy się na dzieciach i to tych młodszych, ale obiecuję, że do osób dorosłych też wkrótce wrócimy. Dla mnie potrzeba sportowego postępowania z 11 letnim dzieckiem, które opisuję na łamach bloga jest czymś naturalnym, ale już takie oczywiste nie było to dla ...... samego dziecka. Konieczne były specjalne zabiegi uświadamiające, przedstawianie zdrowotnych korzyści wynikających z regularnej aktywności fizycznej itd. Upłynęło naprawdę dużo czasu zanim osiągnęliśmy w tym temacie porozumienie, ale nawet teraz zdarzają się momenty skrajnej niechęci do ćwiczeń i wtedy trzeba wykazać się tolerancją, a nie przyjmować rolę kata. W naszym przypadku, kiedy Konrad ma 11 lat, to łatwiej jest przekazać dziecku swoje argumenty i liczyć na pozytywną reakcję, ale w przypadku małych dzieci będzie trudniej i tutaj sam rodzic musi sterować swoją pociechą nie licząc na specjalną akceptację. Specjalnie mówimy o małych dzieciach, które jeszcze nie chodzą do szkoły albo przedszkola i nie mają okazji korzystać z programowych zajęć fizycznych tych placówek. Dlatego tak ważna jest nasza - rodziców inicjatywa, aby zaspokoić ruchowe potrzeby na przykład 5 latka. Poniżej znajduje się krótki opis tego, jak to jest naprawdę z wysiłkiem fizycznym dzieci 

Jaki poziom aktywności fizycznej, gwarantujący prawidłowy rozwój stosować u dzieci poniżej 5 roku życia?

Codzienna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój niemowląt, maluchów i dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego musimy minimalizować ilość czasu, jaki dzieci w tym wieku zazwyczaj na siedząco spędzają przed telewizorem, komputerem i podróżując wszędzie samochodem. Dla tej grupy wiekowej jakakolwiek aktywność fizyczna jest wskazana tzn. uwzględniająca zarówno lekkie formy ćwiczeń ruchowych, jak też bardziej żywe i energetyczne propozycje.




Niemowlaki

Niemowlaki, chociaż czasem trudno w to uwierzyć powinny być zachęcane do aktywności ruchowej od samego dzieciństwa. Zanim dziecko zacznie pełzać należy stymulować go do bycia aktywnym poprzez ćwiczenia podciągania, chwytania, poruszania głową, tułowiem czy nóżkami. Do takich ćwiczeń możemy prowokować w czasie zabaw na podłodze, w pozycji gdy dziecko leży na brzuszku albo na plecach. Oczywiście należy przy tym zwracać uwagę na pełne bezpieczeństwo tego rodzaju ćwiczeń czy wręcz zabaw ruchowych. Formy ćwiczeń oparte na przetaczaniu, podnoszeniu nóg, rąk i tułowia z wykorzystaniem "ciekawych" z punktu widzenia niemowlaka akcesoriów, to doskonały sposób na podtrzymanie właściwego poziomu aktywności ruchowej w tym wieku. Formy ćwiczeń związane z utrzymywaniem równowagi, podciąganiem i do tego w towarzystwie mamy lub taty to świetna porcja codziennych zajęć ruchowych i dobrze rokująca na przyszłe sportowe relacje między rodzicami , a ich dziećmi.



Maluchy

Dzieci w tym wieku, które potrafią już chodzić powinny być fizycznie aktywne codziennie przynajmniej przez 3 godziny. Mówimy tutaj o aktywności prowadzonej na zewnątrz lub w warunkach domowych. Proponowany i jak się wydaje na początku dość długi czas przeznaczany na ćwiczenia powinien zawierać lekkie formy ćwiczeń takie jak częste zmiany pozycji (wstawanie i siady), poruszanie się w różnych kierunkach, czy wreszcie elementy przetaczania ciała wykorzystywane w grach i zabawach na podłodze. Duże zainteresowanie u dzieci budzą też aktywności, które są bogate w elementy bardziej dynamiczne jak podskoki w miejscu, podbiegi czy skoki przez przeszkody. Ponadto należy uwzględniać inne formy ćwiczeń, które są bardzo atrakcyjne dla dziecka z powodów chęci sprawdzenia swych motorycznych zdolności. Tutaj zaliczamy elementy wspinaczki, jazdy na rowerku, gry w wodzie, gry szybkościowe, różne rodzaje berków czy gry z wykorzystaniem piłek oraz innych przyborów. Tego rodzaju aktywności, to najlepsze narzędzie w utrzymaniu u dzieci stałego poziomu aktywności ruchowej. Dla wieku późniejszego (po osiągnięciu umiejętności samodzielnego poruszania) bardzo dobrą formą ciekawych fizycznie wyzwań są dynamiczne biegi w różnych kierunkach, które nie rzadko wywołują sporą zadyszkę (ale to nie szkodzi).



Równie skuteczną i atrakcyjną formą aktywnego spędzania czasu w tym wieku pozostaje zawsze sprawdzony rower lub hulajnoga (należy pamiętać o ogólnych względach bezpieczeństwa i obowiązkowo używać kasku ochronnego na głowę!).




Jedną z najbardziej lubianych przez dzieci w tym wieku aktywności są zabawy w wodzie, co związane jest z przyjemnością przebywania w odmiennym środowisku oraz możliwością wszechstronnego angażowania dużych grup mięśniowych.


Dzieci poniżej 5 roku życia nie powinny być ruchowo bezczynne przez dłuższy czas. Ogladanie telewizji, długie podróże w samochodzie, autobusie czy pociągu i to będąc przywiązanym do fotelika, to nie jest dobry sposób na utrzymanie dziecka przy zdrowiu i zapewnienie mu właściwego fizycznego rozwoju. Istnieją naukowe podstawy, mówiące, że taki mało aktywny rodzaj wychowywania dzieci może zwiększyć ryzyko występowania problemów zdrowotnych. Ponadto wszystkie dzieci poniżej 5 roku życia, u których występuje nadwaga mogą poprawić fizyczny stan swego organizmu poprzez spełnienie następujących warunków. Aby osiągnąć i utrzymać adekwatną do wielu masę ciała dzieci potrzbują podjąć dodatkową porcję ćwiczeń i przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe.

Czym dla dzieci jest lekka forma ćwiczeń fizycznych? 
  • ćwiczenia wstawania i siadania, 
  • ćwiczenia poruszania się w różnych kierunkach ( poza domem, w parku, w lesie, na łące),
  • spacery w niezbyt szybkim tempie (poza domem, na świeżym powietrzu),
  • mniej intensywne gry i zabawy ruchowe (poza domem, w większych i bezpiecznych pomieszczeniach domowych). 
Czym dla dzieci jest energetyczna forma ćwiczeń fizycznych? (dla dzieci, które opanowały sztukę samodzielnego poruszania),
  • aktywne, ciekawe i dynamiczne gry (podchody, zabawy w chowanego, marmurki itd),
  • spacery w szybkim tempie (wykonywane na zewnątrz w niezbyt wymagającej konfiguracji terenu),
  • przejaźdżki na rowerze (najlepiej długie o charakterze turystycznym oraz pod okiem rodziców bądź opiekunów),
  • tańce dla dzieci lubiących ćwiczenia rytmiczne i przy muzyce (opcja dla dziewczynek),
  • pływanie (zabawy w wodzie, z przyborami, przygotowujące do nauczania techniki stylów pływackich),
  • zabawy wspinaczkowe (w bezpiecznym terenie, w dostępnych placach zabaw i z wykorzystaniem bezpiecznego sprzętu),
  • podskoki na skakance (pojedynczo lub w grupie, gra w klasy),
  • ćwiczenia gimnastyczne (w domu z wykorzystaniem mat, w terenie, czy w sali gimnastycznej na zorganizowanych zajęciach prowadzonych przez wyszkolony personel).
Pamiętajmy, że proponowany dzieciom każdy dynamiczny rodzaj ćwiczeń będzie u nich wywoływał na początku zadyszkę i cięższe oddechy. One mogą się pojawić przy jeżdzie na rowerze, w trakcie ćwiczeń na basenie, a nawet podczas zajęć tanecznych i gimnastycznych ale każdy rodzaj gier i zabaw dla dzieci powinien uwzględniać "wybuchy dynamicznych i energetycznych elementów ruchu".

miniatury:
fitness.mercola.com
qualityofflife.org
pwcmoms.com
squidoo.com
reebok-zigtech.blogspot.com
twowheelingtots.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz